Baner Baner
Home O Nas Sprzedaż Kariera Kontakt Flagi
 

.HDD - Kierunkowe przewierty sterowane

• Linie kablowe SN
• Linie kablowe WN
• Rurociągi / Kanalizacje

Firma Thomsen od wielu lat specjalizuje sie w przewiertach sterowanych, dysponuje wieloletnim doświadczeniem, zgranymi ekipami oraz różnorodnym parkiem maszynowym. Naszą specjalnością są przewierty wiertnicami klasy midi przy pojedynczych długościach rzędu 300-500m oraz przy średnicach materiału rzędu 160-500mm.

Nasze możliwości:

• Maksymala średnica rury: 600mm
• Maksymalna długość przewiertu: 700m
• Ilość wiertnic: 14

  Thomsen Polska Berstlining - Grundoburst 800 G - Głowica Krusząca

Wiercenia kierunkowe HDD zwane potocznie horyzontalnymi przewiertami sterowanymi są jedną z najbardziej zaawansowanych metod układania podziemnych instalacji. Cechą wyróżniającą HDD jest minimalny wpływ na środowisko oraz szybki postęp prowadzonych prac wiertniczych. Metoda jest stosowana wszędzie tam, gdzie tradycyjne instalacje w wykopach są niemożliwe albo niepraktyczne. Prace można prowadzić w bardzo szerokim zakresie warunków geotechnicznych, w bliskiej obecności innych podziemnych instalacji. Rurociągi mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów, począwszy od stali, poprzez tworzywa sztuczne, takie jak polietylen (PE) czy PVC, aż na żeliwie sferoidalnym, kończąc. Najczęściej stosowane są jednak rury z HD-PE, które są najprostsze w zastosowaniu.

• Płużenie
• Przewierty sterowane
• Berstlining
• Farmy wiatrowe
• Linie kablowe WN
• HDD
• Berstlining
• Farmy Wiatrowe
• Linie WN
• HDD / Berstlining
• Referencje i Broszury Technologia Berstlining

Stosowanie HDD pozwala przekraczać rzeki, ruchliwe szlaki komunikacyjne, silnie zurbanizowane tereny, brzegi morskie, obszary chronione lub takie, do których dostęp jest utrudniony.

Posiadamy 14 własne wiertnice, między innymi:

Wiertnica
Siła ciągu
Długość Przewiertu
Promień gięcia
max. przekrój materiału
TractoTechnik Grundodrill 4 X
38 kN
100m
26m
160mm
Ditch Witch JetTrack 1720 M1
77 kN
200m
40m
300mm
TractoTechnik Grundodrill 10 S
95 kN
200m
42m
355mm
KSK 210
100kN
150m
15m
225mm
Ditch Witch JetTrack 2720 M1
120 kN
250m
54m
355mm
TractoTechnik Grundodrill 12 GS
150 kN
350m
42m
450mm
Ditch Witch JetTrack 4020 M1
180 kN
450m
58m
450mm
Ditch Witch JetTrack 7020
315 kN
700m
60m
600mm
Berstlining Thomsen 03   Berstlining Thomsen 04

Sam proces wiercenia dzieli sie na trzy fazy. Przewiert pilotażowy, rozwiercanie otworu oraz przeciąganie rury.  Zadaniem pierwszego etapu jestprzewiercenie się pod przeszkodą żerdziami wiertniczymi zgodnie z wcześniej zaprojektowaną osią przewiertu. W tym celu do pierwszej żerdzi montuje się głowicę wiercącą z płytką sterującą.
Tak przygotowany osprzęt wwierca się w grunt, systematycznie dokręcając następne żerdzie. W głowicy wiercącej zainstalowana jest sonda, która na bieżąco informuje - pracownika dokonującego pomiarów oraz operatora wiertnicy - o parametrach przewiertu (głębokość, pochylenie głowicy). Sterowanie polega na odpowiednim skoordynowaniu ustawienia głowicy oraz obrotu i posuwu przekazywanego od wiertnicy poprzez żerdzie wiertnicze.

Berstlining Thomsen 03   Berstlining Thomsen 04

Po wykonaniu otworu pilotażowego, zostaje zdemontowana głowica wiercąca, a na jej miejsce zamontowany osprzęt służący do powiększenia średnicy otworu. Rozwiertak zostaje wwiercany i przeciągany w kierunku maszyny. Przez cały czas, za rozwiertakiem zostają dokręcane kolejne odcinki żerdzi wiertniczych. Po zakończeniu cyklu rozwiercania zostaje - od strony maszyny - zdemontowany rozwiertak, a pozostały w otworze odcinek żerdzi skręcony z napędem przewodu wiertniczego na wiertnicy. W zależności od rodzaju i średnicy planowanej do przeciągnięcia rury, warunków geologicznych oraz długości przewiertu otwór rozwierca się do średnicy 20-100% większej od średnicy rury.

Berstlining Thomsen 03   Berstlining Thomsen 04

Ostatnim etapem wykonania przewiertu jest przeciąganie rury. Po należytym przygotowaniu otworu (rozwierceniu do pożądanej średnicy, ustabilizowaniu jego ścian, oczyszczeniu jego "światła" na całej długości przewiertu) możemy przystąpić do przeciągania wcześniej przygotowanego całego odcinka rury. Do rozwiertaka zaczepiamy rurę, na której koniec wcześniej montujemy głowicę ciągnącą. Tak przygotowany rozwiertak wraz z rurą, przeciągamy przez otwór.

Na rynku jest wiele firm oferujących przewierty sterowane, przewagą firmy Thomsen Polska Sp. z o.o. jest oferowanie pełnej gamy usług z jednej ręki - mniej stresu, niższe ceny i gwarantowana jakość  to nasze największe  atuty.

 
Baner Baner